Adventní plavba 2012

Adventní plavba Prahou už je tradicí. První se uskutečnila v roce 2006 a to nám při zachování dvouletého cyklu dává letos již čtvrtý ročník. Rok 2008 byl ve znamení rychlosti (13.5 km/h v kanálu pod Trójou. Minulý ročník byl pro změnu noční a letošní lze bezesporu označit za nejdeštivější. Nepříznivé podmínky způsobily něco, co jsem v životě ještě neviděl.

Na ranním srazu se sešla hrstka statečných. Teplota jeden stupeň nad nulou a vytrvalý deštík odradil všechny až na Plívouše a Tomáše. Slovo deštík jsme v průběhu dne skloňovali ještě mnohokrát ve všech pádech. Například Plívouš si říkal, že to bude krátká projížďka, takže si nevzal nepromokavé kalhoty a jen obyčejné kecky. Tomáš vyrazil s rašící chřipkou a byl tak zvědavý, co s ním deštík provede. Až jsem se cítil blbě ve svém nepromokavém oblečku a holinkách.

Trasa byla standardní, okolo Veslařského ostrova k ústí Botiče. Přes vodu k ústí Motolského potoka a podél břehu k jezu u dětského ostrova. Vzhledem k vyššímu stavu vody to kuci museli vzít horem kolem restaurace a ja dostal na starosti zkoníčkovat lodě pod jez. Pěkně se na vlnách cukaly, proud byl tak silný, že se dělala na vrcholu pěna.

Další klasická zastávka je focení před Karlovým mostem a samozřejmě mlýnské kolo v Čertovce. Na cestě zpět se potkáváme s Vodoušem, tedy malým parníkem. Chvilku řešíme přednost, ale naštěstí nejsme v Albánii tak počká až se uchytíme u břehu. Mineme se o centimetry, ale je to spíše naše chybka, zakotvili jsme u hlubší strany Čertovky, naproti by parník drhnul o dno.

Po hodině a půl vystupujeme na břeh u Rudolfovy štoly. Kluci tu ještě nebyli, což je škoda, je to zajímavá památka . Vytrvalý deštík se začíná podepisovat na morálce. Pro zahřátí pádlujem sprintem až ke Štvanici, tradičního konce u zdymadla. Rychle vytáhnout a vyfouknout plavidla. Kluci jsou promočení, shodujeme se na úprku do mekáče za teplem a jídlem.

Jsem překvapen, když cestou Plívouš nejen že jeví výrazné známky únavy, ale dokonce drkotá zubama. To jsem ještě neviděl. I proto se tenhle ročník zapsal do historie.

 

 

Napsat komentář