Do Prčic s bahnem!

Tak jsem se zas nechal ukecat. Další várka sedmdesáti kilometrů pěšmo v jednom dni. Legendární Pochod Praha Prčice. Tentokrát si sebou beru výraznou posilu – Aidu. Snad to ujde, pro jistotu je Kovarova Markét na telefonu jako záchranné vozidlo.

Divoké bylo už ráno, kdy jsem bez snídaně musel dobíhat autobus. Naštěstí mě řidič viděl a gentlemansky dojel na zastávku doslova pomaleji než krokem. Bylo lehce po páté ráno když jsme se sešli na konečné céčka na Hájích. Po startovních formalitách a nezbytném fotu vyrážíme po obvyklé trase. Už mezi paneláky se rozpršelo. Do deseti minut lilo jako z konve a všichni jsme hezky promokli. Dokud jsme pochodovali po asfaltu, tak to ještě šlo. Ale v lese a na poli začlo peklo. Bahení peklo.

Až do Týnce lilo více či méně a pochod místy připomínal válečné záběry z východní fronty. Bahno kam se podíváš. Taky se pomalu projevovala absence předchozího tréninku. Tedy u mě. Docházely síly a pobolívá co může. Ta chlupatá bestie celou dobu běhala okolo mě a nepřestávala mít dobrou náladu.

Někde na padesátém kilometru jsem začal mít problém s kolenem. Asi šlacha či co, každopádně při každém kroku začínala čím dál tím hlasitěji protestovat. S každým přibývajícím kilometrem jsem vypadal víc a víc jak angeličin Peyrak. Hlavně do kopců jsem tu svoji nohu tahal jak neohebný bambus. A ta chlupatá bestie celou dobu běhala okolo mě a nepřestávala mít dobrou náladu.

Chvíli jsme ji všichni pozorovali, jestli třeba neprojeví známky únavy a my se mohli nechat odvézt s ní, ale nedala se. Mezitím jsme dorazili na předposlední punkt v Kosově Hoře. Půl hodiny po oficiálním limitu, o dvě hodiny později než minule. Krize vrcholila. Dokonce i Aida vypadal trochu unaveně a popletla si Béňův pulitr malinovky s miskou na vodu. Ale oběma to bylo jedno.

Do cíle zbývá posledních čtrnáct kilometrů. Je to kousek, to musí jít. Plívouš se synovcem vyrážejí jako první, holky ještě čerpají síly, a já s klukama jako druzí. Rychle se mi ale ztrácí z dohledu. Je to už trochu zoufalý boj, na náměstí v Prčicích mám být za dvě hodiny. Leda klusem. Já místo toho pajdám a hekám. Zpropadená šlacha, nedovolí víc než pomalou chůzi a každý kilometr musím na bobek abych noze ulevil. A ta chlupatá bestie celou dobu běhala okolo mě a nepřestávala mít dobrou náladu.

Tam kde se obvykle valí davy už pajdalo jen pár zoufalců. Pomalu, ale nezadržitelně padala tma a zima. Limit osmé hodiny dávno padnul, netuším proč se ještě ženu dál. Volám klukům a ti mě povzbuzují, že cilový stánek už sice zbourali, ale ještě čekají na lavičce před radnicí na zoufalce. Radostí zavýsknu a vyrazím vpřed. Vzápětí zavýsknu znovu, ale bolestí. Koleno se jasně drží pravidla festina lente a při pokusu o popoběhnutí se prostě podlomilo a zastavilo mé nadšení. Tedy pomalu, ale vytrvale. Značení už skoro není vidět, padá tma. Alespoň, že už vstupuju do města, na náměstí a k vytoužené lavičce zbývá poslednách pár kroků. S díky přebírám placku za 70km, škrpál a Tatranku. Po šestnácti a půl hodině pochodu.

Nakonec musel anděl strážný-odvozný dorazit pro nás a nikoliv pro Aidu. Markét nás veze do Prahy, Plívouš někde sehnal svého bratra, se kterým jedou pro Hanku s Míšou, ve tmě zabočili na jiné náměstí. Cestou píše Béňa svojí Markétě, jestli by ho i s autem odvezla z Hájů. Nesešlápne ani spojku a cestou by určitě naboural. Mě Kovarovi vyhazují před uzavírkou, posledních tři sta metrů mě dělí od horké koupele. Za celý den je to nejdelších tři sta metrů. Je mi zima, nemůžu ohnout nohu, mám hlad a jsem utahanej jak kotě. Konečně doma! Vana plná horký vody.

Je neděle čtvrt na jednu v noci, belhám se do postele. A ta chlupatá bestie už zase běhá okolo mě a nepřestává mít dobrou náladu.

STATISTIKA:
(dle Plívoušovy gpsky, očištěná vzdálenost – od různých pochůzek na náměstí v Týnci, Neveklově, Kosově Hoře)

5:35 Praha – Háje 0km
11:00 Týnec n. Sázavou 30,4 km
příchod do prvního obchodu v 11:10 na Punkt 🙂
11:35 odchod z Týnce
14:00 Neveklov 44,7 km
14:36 odchod z Neveklova
17:22 Kosova Hora 60,3 km
17:54 odchod z Kosovy Hory
19:52 Prčice 73,2 km

průměrná rychlost: 5 km/h
průměrnný pohyb: 6km/h
zastávky: 2:02 h
výstup: 1417 m
sestup:1296m

 

Napsat komentář