Nějak jsem měl v hlavě zafixováno, že Kahan II měl sloužit jako kryt pro komunistické pohlaváry v případě jaderné války. Tuhle myšlenku jsem rozšířil i mezi ostatní a proto jsme pak nějak nemohli pochopit co to tady v bunkru mělo vlastně být. A jak je bunkr spojen s komplexem Hanička, který leží na druhé straně údolí. Nakonec se to vysvětlilo, a to i díky souhře náhod, kdy přímo Kahanu byl věnován dokumentík na ČT
Takže nakonec se vše vysvětlilo. Kam se podělo ubytování pro papaláše, co to tu vlastně bylo za objekt, proč byl až třetí a hlavně proč Kahan. Kahan, Ka-Han, ka-Han…..
Samotný objekt je zajímavý krom atmosféry „děsně tajného zařízení“ i tím, že je to vlastně pel-mel všeho možného, nějak spojeného s politicko vojenským využitím za dob Studené války. Kde modelu zachycujícím neúspěšný pokud o útěk přes železnou oponu najdete SUPa, to jsme ještě uhodli.s DUPem už to bylo horší ale dali jsme to. Jen ten vrchní je nějakej.. tedy průvodce. Oba jsme věděli že už jsme se někde viděli, ale jde jen o to kde. Jsem zvědav kdy se to dovim….
Třešničkou na dortu je pak nastartování v chod jednoho ze tří dieselagregátů sloužícího k napájení objektu. Vše bylo krásně předimenzováno, každý z nich měl výkon 137 kW, jeden byl záloha zálohy. Ten co nám pustili pohávěl osvětlení a klimatizaci v cca. deseti místnostech, na což stačil s královskou rezervou. Jen ta spotřeba… Šestiválcový motor o obsahu 27 litrů si řekne o cca. 50 litrů na hodinu provozu. My jsme za cca tříminutovou ukázku propálili naftu za dvěstěpade, na což se musíte složit do kasičky, až pak průvodce zmáčkne kouzelné tlačítko a roztočí motor do otáček.. Ty dosahují „závratné“ výše až 750 ot/minutu, běžně jedou na 500 ot/minutu. Velké silenbloky mají co dělat aby udržely vzpouzející se masu na místě.
Porad nevim odkud znam toho pruvodce. A co je divnejsi, i on tvdri ze me taky odnekud zna…