Na Moravě na Moravě

To, že na Moravě mají Moravu jsem sice věděl, ale to že je to vodácky tak krásná řeka jsem netušil. Měl jsem ji v paměti jako líný, nudný a regulovaný veletok vlévající se do Dunaje. Tak trochu líná Morava sice je, v tisíci meandrech se proplétá krajinou Hané. Ale rozhodně nejde o nudnou řeku.

Do Háje u Třeštiny jsme dorazili pěkně za tmy, všechno okolo už spalo. Po nezbytném rumu na dobrou noc se část odebrala do stanu, část do auta a já s Petrem jsme si ustlali pod rozložitým jilmem.

Než jsme se ráno rozkoukali, naskákali všichni ostatní do lodí a vyrazili. Protože jen já jsem měl s sebou Tomášovu Pálavu, vydali se kluci převézt auta do cílového místa, a my neřidiči jsme vyplenili třeštinský Penny.

Naprosto skvělý půjčovatel lodí nejen že přivezl kluky, ale ještě nám poradil jak poskládat čtyři posádky do pěti lodí. No bylo nám trochu stydno, řešení bylo prosté – stačilo nenafukovat tu Pálavu. Schovat ji až dorazí druhá část výpravy, což bylo v pátek večer.

Za slunečného dne se proplétáme meandry. Je málo vody a tak dost přenášíme. Je to až s podivem, za celý den potkáme snad jedinou loď. Ticho a klid na řece.

V podvečer stavíme v tábořišti Nové Mlýny. Je sice placené, ale možnost toalety a sprchy byla vítána. A v nedaleké hospodě docela dobře vaří. Ale není to Rybářská bašta zakreslená na mapách, ta už je prý pár let zkrachovaná. Kolem jedenácté doráží i druhá parta, včetně mé hačice. A ta s sebou krom těhotenství vzala i mladou labradořici Rodolfu. Docela divoch, což se projevilo hlavně na vodě. Navíc se s Aidou přetahovali o místo na přídi,což Aida většinou řešila skokem do vody a samostatnou plavbou podél. To chtělo černé monstrum napodobit a tak jsme v pravidelných intervalech tahali z vody jednu nebo druhou čubu. Pálava je sice pomalá a bachratá, ale stabilní. Ke konci víkendu už jsme to měli docela nacičené.

To už jsme seděli zpátky v kanoi, v noci na neděli lilo jak z konve. A jedna posádka si omylem místo půjčeného expedičního stanu sbalila sice vlastní, ale plážový stan. Takže když z něj v pět ráno vylili vodu, vyždímali karimatky, jeli se dom sušit. My ostatní jsme počkali dopoledne v klidu stanů než se počasí uklidnilo. Závěr plavby byl ve znamení kroucení zatáček, tentokrát už bez přenášení, zato v proudu, driftovali jsme jak vzteklí. Skvělé zakončení plavby.

Napsat komentář