Opukové lomy Vehlovice

Přestože jsem přes Vehlovice leta projížděl, nikdy mě nezaujaly ničím, než policejními patrolami pravidelně číhajícími za značkou obce na konci té krásné, dlouhé rovinky. Naštěstí jsem nikdy neměl příležitost na tom parkovišťátku u zastávky cokoliv vysvětlovat a tak mi dlouho unikal jeden místní unikátek.

Podzemní opukový lom najdete hned vedle fotbalového hřiště. Díky vlastnostem opuky má krásné rovné stropy a veliké komory. Ty jsou odděleny zakládkami a haldami sypaného nevytěženého materálu, většinou jde o menší kamenivo, pro stavbu nepoužitelné.

Celý interiér je silně očazen, podle čajovek posázených všude kolem to nebudou pozůstatky středověkého sázení ohně. Lom je hezky kompaktní, ze hodinku a půl včetně fotek byl čas na další cestu.

2 odpovědi na “Opukové lomy Vehlovice”

  1. Přejí pěkný den,moc řád chci zkusit do té opuky tesat,myslíte ,že bych menší blocky vylomil?A hlavně jaký je vstup do podzemí manipulace bude na výstupu možná?Díky za info Richard )

  2. Ahoj, nevím zda máte vyřešenou právní otázku. Pokud ne, rozhodně nedoporučuji cokoliv z této státem chráněné lokality vylamovat 🙂

Napsat komentář