Rakovnicko má ( z mého pohledu překvapivě) docela dost hornických památek. Například středověký uhelný důl Perun. Tedy alespoň tak mi byl představen, existuje ještě několik pojmenování (např. Waldman) takže pokud někdo víte jak se to má doopravdy, dejte vědět.
Každopádně jde o zajímavé dílko, skládá se z jedné ultra dlouhé štoly (s minimem bočních rozrážek) která mírně ale vytrvale klesá. Čím hlouběji se chodba noří do nitra kopce tím je profil menší a menší až na konci jde o vyslovené plazivky. Strach z tichého zabijáka CO2 je díky silnější ale kontrolní trubičky zapíchané do jílu nevykazují varovné hodnoty (a nebo už nefungují ). Čas od času je tu i zbytek „výdřevy“ tedy spíš silnější klacek než výdřeva ale na konec neměl nikdo z nás náladu. I proto že místní ne uplně pevný písklovec leží na jílovitém podloží. V něm samotném se také skrývá samotné uhlí, šlo tedy o vyloženě nekvalitní surovinu, ale aspoň bylo co dělat v zimě, kdy byla pole pod sněhem.
Přestože nás bylo na hledání vstupu víc jak deset, nakonec se nám to povedlo jen čtyřem po třech hodinách hledání, takže se není čemu divit že i s focením jsme tu strávili celý večer.
2 odpovědi na “Perun”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrý den, potřebovali bychom přesnou lokalizaci vchodu do dolu – v souvislosti s planem demoličního uzavření bychom rádi provedli průzkum netopýrů, aby se dalo demolici nějak zabránit. Předem děkuji za údaje.
RNDr. Radek Lučan, Ph.D., tajemník České společnosti pro ochranu netopýrů
Dobrý den pane doktore,
rád podpořím tak přínosnou činnost jako je průzkum netopýří populace. Dohodneme se po mailech.
PK