Petromax HK500

 

Jelikož mě od mala tyhle hračky lákaly, bylo jen otázkou času, kdy se jedna z nich ocitne u mě doma. O čem mluvím? O takové té velké plynové lampě, kterou jsem si jako kluk představoval v povídkách Otakara Batličky, později u Indiana Jonese. A teď jí mám doma – Petromax  HK500.

 

Jedná se o tlakovou lampu na petrolej s udávaným výkonem 400W.  Hmm. Nemám to jak změřit, ale souhlasím, že svítí pekelně. Až si občas říkám, jestli jsem neměl zvolit slabší sestřičku, variantu HK150.  Ještě ve vzdálenosti cca čtyř metrů od lampy v lze totiž v pohodě číst knížku, a pokud ji postavíte doprostřed menšího stolu, dává světla prostě moc.  Dá se to upravit použitím matného skla (dokoupitelné příslušenství), ale jednodušší je buď lampu někam pověsit, nebo postavit dál. Lampa je tak spíš do větších prostor, než na takové to „domácí posvíceníčko“.

 

První dojmy

Jedním slovem? Okouzlující. Ať chcete nebo ne, zaujme vás nejen svým vzhledem ale hlavně tím vším okolo toho, jak vyrobit světlo.  Dokonale nadčasový design zatím u každého vyvolal pozitivní emoce. Proces startování naopak úžas, spojený s mírnou nedůvěrou. Negativně je samozřejmě vnímaná cena  a to nejen lampy  (přes 4 tisíce) ale i doplňků (každý cca 800-900 kč). Těch je na druhou stran nepřeberné množství. Stínítka, paraboly, ohřívače, radiátory(!) a mnoho dalších. A když pak lampa svítí, chce si jí pořídit každý.  Ale nepořídí, na to jsou lidi málo praštěný.

Start

Když se to jednou naučíte, je to pohoda. Z podstaty lampy vyplývá, že pracuje pod tlakem. Never ending story je u této lampy pumpování.  Aby mohla být nastartována, musíte jí natlakovat. A pak nažhavit, buď nalijete do misky pod punčoškou líh nebo pustíte turbostart. Já osobně ho mám rád, je to rychlé a efektní, opticky i zvukově.Jen je potřeba mít buď silná zapalovač nebo cvik. S klidem sfoukne i čtyři zapálené sirky najednou.  

Osobně mám  trochu problém s punčoškami. Překvapilo mě, jak jsou ty punčošky křehké.  Za  půl roku co lampu mám, jsem nasazoval třetí.  Možná za to může to turbostartování, možná příliš rychlé rozsvěcení (zhášení). Obojí může totiž vyvolat rázy, které punčošku poničí. Podotýkám, že mám standardní verzi, tedy keramický hořák a jednovaznou punčošku.

 

Používání

Používání lampy je hodně o procedurách, chcete-li rituálech.  Není to lampa na rychle rozsvěcení, na to si pořiďte čelovku nebo lampu na plynovou kartuši.  Odměnou za delší startování je pak  několik hodin stabilního silného světla. Výrobce uvádí 8 hodin na litr.  To jsem taky nestopoval, ale litrovka origoš  petroleje od Petromaxu vystačí na několik dlouhých letních večerů. Ekonomika provozu v případě použití prémiového paliva trochu trpí (120 kč/litr), ale zas to opravdu nečoudí a nesmrdí. Chystám se na použití standardního petroleje, cca 9 litrů za necelé pětikilo. Jen se prý pak musí lampa víc čistit, tak uvidíme.

Pokud chcete mít lampu na stole, hodí se širm. Pak vám nesvítí světlo do obličeje. Pokud lampa někde visí, díly parabolickému tvaru to pak vrhá odražené světlo do jednoho bodu 🙂 Při tomto zimním táboření jsem docela s úspěchem využil ohřívací nástavec.  Na čaj s rumem je to ideální, na smažení vajíček to asi není, tolik zbytkového tepla lampa nedává.

Kam s ní?

Upřímně – rozsah je dost omezený výkonem, byť v opačném smyslu, než bych čekal. Zase jsem něco předimenzoval.  Když jí postavím na stůl v zahradním altánu, je tam světla jako na operačním sále.  V chalupě to zas nemá smysl, přecijen lampa trochu čudí, takže každý radši rozsvítí lustr.

Těším se, až jednou vyrazím karavanem / hausbotem / psím spřežením  někam, kde opravdu nebude elektřina.  Večer pak rozžehnu světlo, které zažene chmury a budu si se sklenkou rumu užívat atmosféru „starých dobrých časů“.  Nebo až zas nějaký vítr z Německa sfoukne rozvodovou síť a budu na vsi jediná chalupa co bude večer svítit jako ve dne 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář