Stalinovo podzemí

Do třetice všeho dobrého. Poklop je ode mě zamaskován pod sněhem ale to správné místo nalézám s přehledem (byť si vyslechnu nezbytné „tady si byl předtim ty a prej že tu nic neni“) a honem po špriclích dolů. Postupně se sesoukáme všichni a vyrážíme na prohlídku. Pod schodištěm podél odvodňovacích trubek, což je  jediné místo kde je vidět „původní“ podloží pod pomníkem, resp. navážka.

Do hlavního sálu jsme přišli přes rozvodnou místnost, klasika, cokoliv co mělo nějakou cenu je už fuč. I ocelový vrata ven ven jsou pěkně zničený, proraženýma dírama pozorujem venkovní šrumec. Začínáme fotit,na dlouhé expozice, co fotka to pět minut,  což foto-neznaboha Kováru začne děsně nudit.  Procházíme postupně celým sloupořadím,  je to vážně neuvěřitelně velikej prostor. V jeho centru je  z obou stran zasypán ohromný podstavec, na kterém samotný Stalin a jeho spolufrontaři stáli. Deset krát deset metrů, betonová masa. Obrovské balvany po obou stranách pocházejí jednak z odstřelených figur a druhak z původního stropu. Uvnitř je to až nahoru zasypané, z nosníků trří zrkoucené rezavé výztuže.

Asi po hodince balíme a podél trubek a šachtou zas zpět na denní světlo.

FOTKY

7 odpovědí na “Stalinovo podzemí”

 1. Zdarvim, pod stalinem jsem byl hodněkrát a stále nemůžu přijít na to, kde se nalézá malý balkon na čtvrté fotce v galerii. Je ta fotka vůbec od Stalina, nebo se tam připletla nějaká cizí.
  Díky

 2. Zdar, ta fotka je ze Stalina, je z vnitrku samotneho byvaleho podstavce. Je potreba prolezt tim vyvrtanym otvorem (sondou) dovnitr.

 3. Super, kde zhruba ta sonda je? Přdpokládám, že někde v kabelový chodbě.
  Díky
  .

 4. Ne ne, normalne je pristupna z hlavniho „sloupoveho“ salu. Je to dira vyvrtana ze ctyr peti vrtu, vypada to trochu jako ctrylistek.

 5. ještě jeden dotaz, v jaký vejšce to mam hledat?
  THX

Napsat komentář