Stannum a Huberův Peň

Huberův nebo také Hubský peň je jedna z důlních památek v okolí Krásna. Peň je vlastně obrovská propadlina, vzniknuvší zborcením starých štol. V dnešní podobě je to veliký trychtýřovitý , asi 300×200 metrů veliký kráter s několika viditelnými stupni. Pro šutrology je to zajímavá lokalita (resp. byla, řekl bych že dnes už je všechno překopaný dvakrát naruby) pro ostatní je to zajímavá ďoura v zemi.

Lokalita byla propojená s dolem Stannum, po kterém toho taky moc nezbylo. Věž odstřelili už na úsvitu devadesátek a jámu kryje půl metru tlustá betonová deska. V samotném areálu, umístěném tak nějak mimo civilizaci je zajímavý mišmaš provozoven – likvidace autovraků, auto/pneu servis, svařovna konstrukcí a v neposlední řadě ubytovna a donedávna ještě i domov důchodců. Ten byl dočasně (z finančních důvodů) zrušen) ale ubytovna běží dál. Sídlí v bývalém hornickém domě, z venku to vypadá otřesně. Díky milé paní provozní jsme si to prošel i vnitřkem, tady je o poznání lépe, jiný svět, byť v rámci možností.

Celkově je Stannum (už to má i svou vlastní adresu) docela zajímavé místo, tak trochu usazené v mezičase. Alespoň to má na rozdíl od ostatních likvidovaných důlních objektů nějaké využití.

Napsat komentář