Vejtřaskový den

Nebýt malého plakátu v podchodu vršovického nádraží, zas bych na datum otevření Vojenského technického muzea v Lešanech zapomněl. Mrzelo by mě to o to víc, že letos je tématem dne Praga V3S.  Vejtra, vejtřaška, vojenský třínápravový (nebo třítunový) speciál, pragovka. A dorazila i Plechová kavalerie.

Tohle nezdolné vozítko je nezmar a legenda a vidět jich tolik funkčních najednou bylo fajn. Od klasických valníků s plachtou na přepravu mužstva, přes různé skříňové varianty (kuchyně, velitelské stanoviště s tabulí zvenku) až po nestandardní jako zásobárna plynů nebo předehřívač vzduchu pro tryskáče.

K tomu se ještě přidala ukázka jak předchůdců (Tatra 111, „vejtřaska“ z ní má přesně polovinu motoru) nebo potencionálních nástupců ( dokonce i Avia se angažovala ve vývoji). A na závěr se po okruhu  prohnal Pandur a Land Rover Cowboy z Afghanistánu (oba momentálně odvolaní z cvičení v Doupovských horách), Toyota Hilux vojenské policie narychlo koupená pro válku v zálivu (auto bylo poškozeno a tak se dostalo do sbírek) a také humwee alias HMWV, dar turecké armády.

Stálou expozici jsem vynechal, to zas jindy, ale zaujala mě (snad) novinka znázorňující Ostravskou operaci, audiovizuální instalace v hale v dolní části areálu. Na odchodu jsem neodolal a vlezl jsem do linkového autobusu mého dětství, ten prostor pro řádění na zadní plošině byl cestou dolu z hanspaulského kopce k nezaplacení. 🙂

Ještě bombónek – přidanou expozicí bylo ležení ČS včetně polní nemocnice. A měli zde FUNKČNÍ em šestku!

Napsat komentář