Víte, jak si objednat polévku pho ?

Představuje jakýsi základní kámen vietnamské kuchyně. Tedy alespoň pro ty, co se s ní teprve seznamují. A protože vietnamština funguje trochu jinak než čeština, dopouštíme se v drtivě většině (komických) přeřeknutí. Jak to ?

Vietnamština, podobně jako čínština má pro jedno psané slovo několik významů. Liší se to pouze intonací, konkrétně čtyři různé polohy hlasu mohou znamenat čtyři různá slova. Může se tak stát, že si místo polévky objednáte prostitutku nebo nočník. Jak tedy na to?

Podle Trinh Thuy Duong z Vietfoodfriends trvá naučit se vietnamsky tak půl roku intenzívnějšího studia. V pauze, co jsme měli mezi vařením se nám pokusila přiblížit „to nejdůležitější“ pro nás, závisláky na polévce a nudlích.

Jak správně vyslovit PHO?
Pokud si chcete objednat polévku Pho, představte si, že stojíte ve škole před tabulí, nemáte páru o tom z čeho jste zkoušeni a vychází z vás neznělé …ééé . Něco mezi óó a éé. A hlas by měl být do roviny, tedy neklesat ani nestoupat.Bo, neboli nudle se vyslovují už normálně. Celé to vypadá nějak takto:

Jak správně vyslovit PHO?Na tabuli vidíte i žádost o druhý velmi oblíbný pokrm, Bun no Nam Bo alias Bun bo kho tedy nudle a jižní způsob.  Tak snad vám to pomůže si objednat správně.

Napsat komentář